Kostka, jaka ma gładką strukturę jest odporniejsza na różne zabrudzenia.

Kostka brukowa to popularny oraz znakomity surowiec w budownictwie, za pomocą którego możemy utwardzić oraz upiększyć np. ziemię wokół grobu czy też podjazd do garażu.

 

Ukladanie kostki brukowej Warszawa nie jest czynnością trudną i możemy wykonać ją we własnym zakresie. Należy jednakże pamiętać o odpowiedniej kolejności etapów. Jest ich 11. Na początku powinniśmy wiedzieć, że zarówno fakturę jak i kształt kostki należy dopasować do sposobu eksploatowania nawierzchni. Kostka brukowa, która posiada gładką powierzchnię jest znacznie bardziej odporna na różne zabrudzenia. Natomiast kostka o chropowatej powierzchni wymaga od nas dodatkowej impregnacji (procesu , który zabezpiecza naszą kostkę przed między innymi niszczącym działaniem wilgoci). A jak dużo materiału będzie nam potrzebne? Ustalimy to po przeprowadzeniu pomiarów przeprowadzanych w terenie lub ewentualnie, używając gotowego projektu.

 

Kolejnym etapem jest przygotowanie odpowiednich narzędzi do pracy. Jeżeli mamy do czynienia z małą nawierzchnią, to z pewnością wystarczy nam szpadel, grabie, ręczny ubijak a także taczki. Do tego dochodzą również jakieś paliki, sznur i poziomica. W innej sytuacji, potrzebny będzie bardziej profesjonalny sprzęt, jak na przykład spycharko-ładowarka. Następnie wyznaczamy powierzchnię – ustalamy łączną długość krawędzi i wymiary. Następnie wyznaczamy tzw. łuk, czyli określamy środek okręgu stycznego do prostych jej odcinków. Kolejną czynnością jest korytowanie. Usuwamy na głębokość max. 20 centymetrów, warstwę ziemi wzdłuż wytyczonej ścieżki. Gdy już się z tym uporamy, powinniśmy zająć się krawężnikami, bo m.in. zapobiegają one rozchodzeniu się kostki. Stosujemy do tego już gotowe części płytowe. Krokiem siódmym jest stworzenie podbudowy ze stabilnego kruszywa. Jaka ma być jego grubość? Grubość ta uzależniona jest od przewidywanego obciążenia, i od rodzaju obszaru. To jeszcze nie koniec. Następnym krokiem jest wykonanie tzw. powierzchni podkładowej (warstwa piasku pomieszanego z cementem), a potem wyrównanie warstwy podkładowej za pomocą odpowiedniego wzoru. Przedostatni krok to dopiero samo układanie kostki brukowej w poprzecznych rzędach. Końcowym etapem będzie użycie wibratora płytowego oraz zrobienie posypki z piasku (, która ma na celu wypełnienie dziur oraz stabilizację kostki).

Back to Top