Edukacja języków gwarantuje wgląd w określone tradycje kulturowe.

W związku z tym, iż osiem miliardów ludzi żyje na jedynej znanej zamieszkanej planecie we wszechświecie, ważne jest, abyśmy się potrafili porozumiewać. I jak powiada prawie każdy terapeuta kontaktów międzyludzkich, genialna komunikacja jest kluczem do tego, żeby się dogadać. Staje się to o wiele prostsze, jeśli przynajmniej zdołacie rozumieć się wzajemnie.Ale edukacja języka obcego jest o wiele bardziej skomplikowana. Dany język a także kultura są tak zaplecione, iż edukacja języka obcego buduje zrozumienie kulturowe i zapewnia szeroki wgląd w to, jak inne osoby odbierają świat.

Językowi relatywiści twierdzą, że sposób, w jaki postrzega się świat, jest budowany poprzez język, którego używamy.Przeprowadzone badania wykazały nawet, że ta sama jednostka może mieć różne odpowiedzi na pytania w zależności od języka, w którym pytanie jest tworzone!Różnorodne języki potrafią budować mózg na różnorodne sposoby. W poniektórych językach obcych współrzędne geograficzne – północ, południe, wschód i zachód – są stosowane do lokalizacji czegoś, nigdy terminów subiektywnych, takich jak prawa i lewa. Nic zaskakującego, że jednostki posługujące się tymi językami mają znakomite zdolności nawigacji przestrzennej.Nauka języków zapewnia wgląd w konkretne tradycje kulturowe, które pomogły ukształtować konkretny język.

Przykładowo w chińskim języku istnieją różne słowa dla krewnych, zależnie od tego, czy znajdują się po stronie taty czy mamy i tego kto pierwszy się urodził. Dlaczego tak się dzieje? Historycznie w Chinach pokazywało to istotne informacje na temat statusu społecznego określonej osoby.Jeżeli więc radzenie sobie de fakto zależy od tego, czy umiemy znaleźć się w sytuacji pozostałych ludzi, komunikowanie ich językiem umożliwia nam lepiej zrozumieć, jak inni odbierają.

Więcej: Kurs norweskiego online

Back to Top